Jak napisać konspekt?

Pisanie pracy pisemnej jest procesem długim i żmudnym, wiele osób spędza wiele czasu na tym, by odpowiedni tekst powstał. W miarę uzyskiwania doświadczenia oczywiście rosną kompetencje, jednak jeśli nie wiesz, w jaki sposób się do tego zadania zabrać, możesz spędzić wiele długich godzin na tym, by głowić się nad problemami, które dawno już ktoś rozwiązał. Nie wierzysz? Dowiedz się, w jaki sposób odpowiednio zabrać się do pracy, by była efektywna i jednocześnie mało czasochłonna.

Wszystko tak naprawdę zależy od planowania, ta prosta prawda jest ważna nie tylko w momencie gdy masz napisać jakąś pracę pisemną, ale ogólnie w każdej właściwie sytuacji życiowej. To po prostu działa, o czym przekonasz się na własnej skórze, jeśli oczywiście zdecydujesz się na to, by spróbować tego rozwiązania dla swojego problemu, bez względu na to czy to będzie napisanie swojej pracy czy też odniesienie sukcesu w swojej pracy zawodowej. Skoro działa u tak wielu innych ludzi, na pewno będzie też działało w twoim przypadku.

Jeśli zatem masz do napisania dłuższą pracę pisemną, jaką mogą wymagać od ciebie nauczyciele szkolni lub akademiccy, musisz być przede wszystkim przygotowany na to, by działać zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Nie chcąc marnować swojego czasu na to zadanie możesz popełnić duży błąd, bo dobre planowanie przed samym procesem pisania swojej pracy rocznej lub semestralnej pozwoli na oszczędności czasu i pracy podczas właściwego pisania. Jak to możliwe w ogóle?

Jak wspomniałem na wstępie, wszystko zależy od dobrego zaplanowania. W przypadku tego rodzaju zadania jakim jest pisanie pracy, najważniejszym jest pierwszy krok. Kiedy już go odpowiednio wykonasz, cała reszta przyjdzie znacznie łatwiej. Aby tak się stało musisz dobrze wiedzieć jak napisać konspekt swojej pracy pisemnej. Wbrew pozorom warto sobie przypomnieć dokładnie w jaki sposób się dobrze przygotować do tego zadania.

Jeśli masz już temat swojej pracy musisz usiąść nad kartką papieru i zrobić sobie samemu burzę mózgu. W ten prosty i zarazem bardzo skuteczny sposób będziesz miał wstępną listę zagadnień, jakie zechcesz poruszyć w swojej pracy. Wstępną, bo na tym etapie nie układasz żadnego logicznego ciągu, raczej grasz skojarzeniami, które przychodzą do głowy w chwili gdy myślisz nad tematem.

Kiedy już masz coś ustalonego, na pewno musisz chwilę odpocząć, aby móc spojrzeć świeżym okiem na to, co masz na kartce. Taka przerwa pozwala na ujrzenie rzeczy ważnych i tych mniej istotnych, które odrzucisz na tym etapie przygotowania swojego konspektu pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Kolejnym etapem jest stworzenie odpowiedniego konspektu. Poza uwzględnieniem części oczywistych, takich jak wstęp i zakończenie, w swojej pracy rozwiniesz myśli, które pojawiły się w trakcie tworzenia listy podczas burzy mózgu. Każdy z głównych punktów swobodnie rozwiń w dwa lub nawet trzy podpunkty, by mieć potem dobre przypomnienie tego, o czym pisać w chwili, gdy zabierzesz się do pisania swojej pracy, bez względu na to, czy to praca roczna czy też magisterska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here