Jak pielęgnować soczewki

Osoby korzystające z soczewek, mogą wymienić wiele zalet tego rozwiązania. Mają one także wybór, czy chcą korzystać z soczewek jednorazowych, czy może wielokrotnego użytku. Druga opcja wiąże się jednak z koniecznością pielęgnowania soczewek – łatwo osadzają się na nich zanieczyszczenia, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Aby temu zapobiec, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Dbałość o higienę

Nie ważne, czy chcesz nałożyć, czy może zdjąć soczewki. Za każdym razem przed wykonaniem tej czynności należy dokładnie umyć, a następnie osuszyć ręce. Staraj się także nie dotykać oczu w ciągu dnia – łatwo wówczas zanieczyścić soczewkę. Pamiętaj jedną ważną zasadę: soczewek nigdy się nie pożycza! Jeśli stosujesz makijaż, nałóż go dopiero po założeniu soczewek. Z kolei lakiery do włosów lub inne kosmetyki w sprayu najlepiej użyć przed nałożeniem soczewki.

Czyszczenie soczewek

Soczewki wielokrotnego użytku powinny być myte bezpośrednio po ich zdjęciu. W tym celu nie wolno sięgać po wodę z kranu! Może ona zanieczyścić lub uszkodzić soczewki, co może z kolei doprowadzić do zakażania, a nawet uszkodzenia oka! Zawsze korzystaj ze świeżego i specjalistycznego płynu dezynfekującego do soczewek kontaktowych.

Przechowywanie soczewek

Soczewki powinny być przechowywane w specjalnym pojemniku, który najlepiej jest wymieniać co 30 dni. Należy go codziennie czyścić za pomocą świeżego płynu, a następnie pozostawić aż do wyschnięcia. Soczewki umieszczaj w płynie na czas określony przez producenta – dzięki temu zostaną one prawidłowo wyczyszczone i zdezynfekowane. Nigdy nie używaj do płukania soczewek innych substancji jak woda czy sól fizjologiczna!

Dobra jakość soczewek

Pielęgnacja soczewek może nieco się różnić w zależności od ich producenta. Zawsze stawiaj na soczewki i płyny do pielęgnacji wysokiej jakości. Bezpieczne i łatwe do utrzymania w czystości soczewki oferuje firma Acuvue – porady dotyczące właściwej higieny soczewek można znaleźć na stronie Acuvue.pl. Pilnuj terminu ważności soczewek i płynów dezynfekujących.

Pielęgnacja soczewek może się wydawać problematyczna. Tak naprawdę jest to jednak kwestia przyzwyczajenia i wypracowania odpowiednich nawyków. Nie ma co ukrywać, że soczewki wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny. Chodzi w końcu o zdrowie naszych oczu! Sprawę ułatwiają specjalne pojemniki i płyny do dezynfekcji, które należy regularnie wymieniać. Komfort, jaki dają soczewki, z pewnością warty jest odrobiny wysiłku związanego z ich higieną i pielęgnacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here