Jak sprawdzić swój adres IP?

Dzisiejszy świat przeniósł się w znaczącej części do świata wirtualnego. Programiści i informatycy doskonale zdają sobie sprawę z funkcjonowania pojedynczej osoby w takim środowisku. Osoby wykształcone w tej dziedzinie wiedzą, że w internecie nie ma czegoś takiego jak anonimowość. Najprostszym sposobem wytłumaczenia, osobie bez wiedzy informatycznej, chociaż ten model jest mocno uproszczany i niepełny będzie porównanie numeru IP do numeru PESEL. Każdy też wie, jak łatwo jest zidentyfikować osobę stojącą za numerem PESEL. Identycznie sprawa ma w przypadku internetowego IP. Internet Protocol, jest swoistego rodzaju numerem identyfikacyjnym. Po znać swój numer IP, jakie mam IP, jak go używać, i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo z tą wiedzą. Tego właśnie dowiesz się, czytając ten artykuł.

Po co mi jest to IP?
Adres IP to prawdopodobnie rzecz, nad którą zbyt często się nie zastanawiasz, może i słyszysz o tym pierwszy raz. Jest on jednak niezmiernie istotny w twoim codziennym funkcjonowaniu, bez adresu IP nie mógłbyś sprawdzić swojej skrzynki mailowej, prognozy pogody, słuchać muzyki online czy włączyć wiadomości. Działa to podobnie do twojego adresu zamieszkania, bez znajomości tego adresu kurier nie będzie wiedział gdzie dostarczyć twoją paczkę. Bez znajomości twojego adresu IP strony nie wiedziałyby gdzie wysłać informacje, o które prosiłeś.

Jakie mam IP?
Sprawdzenie swojego adresu IP może być pomocne w wielu sytuacjach, o których mowa będzie później. Wyjaśnienie wymaga czym jest stały i zmienny adres IP. Adres zmienny to taki, który zmienia swoją wartość przy każdorazowym restarcie routera. Stary zostaje zatracony a nadany zostaje nowy. Stały adres, jest przypisany do użytkownika nieustannie. Nie zmieni go wyłączenie routera, restart komputera, czy brak prądu. Zaletą adresu zmiennego jest z całą pewnością mniejsza podatność na tzw. ataki zalewowe, ponieważ wystarczy zmiana adresu IP, a całe zasoby skierowane na nas jako użytkowników pójdą w przestrzeń.

Dlaczego mam znać swój adres IP?
Znajomość zwłaszcza swojego stałego adresu IP jest pomocna przy identyfikacji włamania na konta bankowe, na konta w portalach społecznościowych, procesorach płatniczych czy poczcie online. Wiele banków posiada na stronie bankowości internetowej możliwość sprawdzenia ostatnich logowań na nasze konto. Podobne możliwości oferuje coraz więcej usługodawców, sprawdzimy to także np. na Facebooku czy na koncie Google. Dzięki temu, możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować czy bezpieczeństwo naszego konta zostało naruszone. W przypadku kiedy stwierdzimy, że logowanie nastąpiło z innego numeru IP, mamy pełne prawo zgłosić sprawę do organów ścigania, które to po numerze logowania dotrą do przestępcy.

Jak sprawdzić adres IP?
Najprostszą metodą sprawdzenia swojego adresu sieciowego, jest użycie dedykowanych do tego celu stron internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „jaki mam adres IP” a zalani zostaniemy serwisami umożliwiającymi darmowe sprawdzenie numeru IP, najczęściej z dostawcą usługi i innymi ciekawymi informacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here