Jak zabezpieczyć folder hasłem?

W sytuacjach, w których potrzebujemy pozbawić osób trzecich dostępu do plików osobistych, warto wykorzystać jedną z dostępnych możliwości. Jak założyć hasło na folder? Czynność tę można zastosować w bardzo łatwy sposób.

Program do tworzenia haseł
Pierwszą możliwością zabezpieczenia folderu jest instalacja odpowiedniego programu. W sieci jest wiele dostępnych paczek instalacyjnych z tego typu oprogramowaniem. Umożliwiają one nadanie hasła dowolnym folderom, a nawet plikom. Dzięki temu mogą okazać się przydatne zarówno w zabezpieczaniu danych, jak i chronieniu dzieci przed nadmierną ilością czasu spędzanych przy grach komputerowych. Obsługa programu jest niezwykle prosta. Wystarczy załączyć aplikację i wykorzystać jej możliwości.

Szyfrowane archiwum
Najczęstszym rozwiązaniem zabezpieczającym nasz folder hasłem jest dodanie go do szyfrowanego archiwum. Na czym to polega? W tym celu należy pobrać program przeznaczony do archiwizowania plików. Bez problemu odnajdziemy je w wyszukiwarce internetowej. Po zainstalowaniu programu klikamy prawym przyciskiem myszy na docelowy folder, a następnie wybieramy wariant „Dodaj do archiwum”. Następnie otworzy się okno, w którym należy wprowadzić hasło w przeznaczonym do tego polu. Być może pole te nie będzie widoczne na pierwszy rzut oka. Należy wówczas poszukać opcji np. „Szyfrowanie” czy „Zaawansowane ustawienia”. Programy służące do archiwizacji danych oprócz nadawania hasła na wybrane przez nas dane, mogą również zaszyfrować nazwy tych plików, które zostaną objęte w ramach paczki.

Możliwości systemu operacyjnego
W celu zabezpieczenia danych założeniem hasła na folder możemy wykorzystać funkcje wbudowane naszego systemu. Aby tego dokonać, należy utworzyć osobne konto dla poszczególnego użytkownika komputera. Dzięki temu drugi użytkownik zostanie pozbawiony dostępu do naszego konta. Pozwoli to na zablokowanie dostępu do danych osobistych każdego z korzystających z danego komputera. Wystarczy, że przejdziemy do panelu sterowania i odszukamy zakładkę dotyczącą kont użytkowników. Następnie wybieramy opcję utworzenia nowego użytkownika, nadajemy mu nazwę oraz hasło. Sposób ten pozwoli na zabezpieczenie dane użytkownika mającego uprawnienia administratora systemu. Warto jednak wspomnieć, że sposób ten pozwala na zabezpieczenie danych umieszczonych na pulpicie, gdyż dane na dyskach pozostaną dostępne dla wszystkich użytkowników. Jak to zmienić? Dostępne są także ograniczenia dostępu do konkretnych folderów z plikami osobistymi. Celem realizacji tej izolacji musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy w folder docelowy i wybrać „Właściwości”. Następnie należy przejść do zakładki „Zabezpieczenia”. W kolejnym etapie wybieramy użytkownika, któremu chcemy odmówić dostępu do naszego folderu, a następnie odznaczamy wszystkie z możliwych uprawnień. Gdyby okazało się, że użytkownik, któremu chcemy zablokować dostęp, nie widnieje na liście, należy odszukać go ręcznie. W tym celu klikamy na pole „Dodaj”, po czym przechodzimy do opcji „Zaawansowane”. Następnie klikamy na „Znajdź teraz” i odszukujemy go z listy „Wyniki wyszukiwania”. W kolejnym kroku zatwierdzamy znalezisko przyciskiem „OK” i możemy przejść do odebrania dostępu do folderu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here