jakie badania krwi

W dzisiejszych czasach zewsząd docierają do nas informacje o profilaktycznych badaniach. Kobiety zazwyczaj skupiają się na badaniu piersi, mammografii oraz cytologii a mężczyźni na badaniu prostaty. Nie można jednak zapominać o podstawowych badaniach profilaktycznych, które należy wykonywać przynajmniej raz w roku lub raz na dwa lata. Badania profilaktyczne pozwalają na upewnienie się że z naszym organizmem jest wszystko w porządku lub w miarę wcześnie wykryć jakąś chorobę, by móc szybko i skutecznie zareagować. Polacy obawiają się badań profilaktycznych, często odkładają terminy, gdzieś w nieskończoność a zazwyczaj udają się do lekarza, kiedy już coś im doskwiera, kiedy organizm sam daje znać, że coś się dzieje.
Podstawowe badania profilaktyczne to badania wykonywane z krwi. Jakie badania krwi ?
Przede wszystkim morfologia i biochemia.W skład morfologii wchodzą takie badania jak:
WBC czyli potocznie nazywane białe krwinki, RBC- czerwone krwinki, hemoglobina, hematokryt, MCV czyli średnia objętość czerwonych krwinek, MCH-średnia masa hemoglobiny, MCHC- stężenie hemoglobiny oraz PLT- płytki krwi.Do biochemii zalicza się : Białko całkowite, CRP, gamma globuliny, ALT, AST, LDH, ALP, ACP, AMS, LP.
Warto dodatkowo zrobić badanie OB, czyli odczyn biernackiego, CRP- czyli tzw. białko ostrej fazy, poziom CRP pokazuje czy w organizmie obecnie trwa jakiś stan zapalny.
Ważnymi badaniami, któe na pewno powinno się wykonywać raz w roku są takie badania jak: cukier czyli glukoza oraz lipodogram. Lipodogram powinni wykonywać zwłaszcza pacjenci, którzy ukończyli już 40 rok życia. Lipodogram to badanie które pokazuje poziom cholesterolu zarówno tego dobrego czyli HDL oraz złego czyli LDL. Badanie cukru natomiast to badanie, które należy wykonać na czczo. Jest to dość istotna wskazówka, gdyż zjedzony posiłek może wykazać błędny pomiar cukru. Zwłaszcza powinny wykonywać to badanie osoby, które mają problem z nadwagą lub wcale nie uprawiają aktywności fizycznej. Badania profilaktyczne to badania bezpłatne, na które można się udać zaraz po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu. Aby wykonać je bezpłatnie musimy mieć bowiem skierowanie. Istnieje jednak wiele placówek prywatnych, gdzie za badanie krwi zapłacimy ok 60 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że takie badanie powinno się wykonywać raz w roku, nie jest t duży koszt. Raz w roku powinno się wykonywać proste badanie z krwi, niezależnie od wieku czy płci. Nie ma znaczenia też rodzaj wykonywanej pracy. Jest to po prostu obowiązek każdego, kto w minimalny sposób dba o swoje życie i zdrowie. Badania te często wykazują początkowe stadium choroby, która przejawia się bezobjawowo. Samo CRP pokazuje już czy w organizmie nie toczy się obecnie jakiś stan zapalny. Są podstawą do ogólnej oceny stanu zdrowia ale także dzięki nim można wykryć nie tylko infekcje czy stany zapalne ale nawet nowotwory. Warto powiedzieć lekarzowi o wszystkich dolegliwościach nawet tych najmniejszych, dzięki temu wypisze skierowanie na odpowiednią ilość badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here