Procenty

Zadania rachunkowe z matematyki przysparzają problem niejednemu uczniowi. Przedmiot ten dla wielu jest zmorą, a jedynki w szkole z matematyki, są naprawdę częstym zjawiskiem. Dlaczego tak jest, jaki może być tego powód?

Matematyka jest przedmiotem, który wymaga dogłębnego zrozumienia już od podstaw. Ciężko jest iść dalej z materiałem, kiedy nie zrozumiemy podstawowych treści już na poziomie szkoły podstawowej. Baki w wiedzy, często ciągną się za nami przez długie lata, a my nie wiemy o co chodzi. Dlatego też warto przypilnować, aby nasze dzieci, już od wczesnych lat w szkole, solidnie przysiadły do zadań domowych z matematyki i uważały na lekcjach.

Jeżeli jednak mimo naszej codziennej pracy z dzieckiem i jego starań o to, aby mieć dobre stopnie i z lekcji wynosić jak najwięcej wiedzy idą na marne, warto pomyśleć o korepetycjach. To dobry sposób, aby zmotywować dziecko do nauki i stworzyć mu dogodne do tego warunki. Prywatne korepetycje, mają pewną przewagę w stosunku do tradycyjnych zajęć w szkole. Przede wszystkim, dziecko ma szansę bliższej relacji z nauczycielem, który w czasie korepetycji jest tylko dla niego. Może w każdej chwili zapytać o rzeczy, których nie rozumie.

Na lekcjach w szkole teoretycznie dzieci też mogą pytać. Mało tego — nauczyciel zazwyczaj, po każdym zakończonym temacie, zadaje pytanie, czy wszyscy wszystko wiedzą i czy trzeba coś jeszcze wytłumaczyć. Jednk jak można się domyślić, mało które dziecko wtedy się zgłasza i mówi, że nie opanowało materiału. Przyczyn może być wiele. Chociażby wstyd, dzieci przecież nie lubą się przyznawać do tego, że czegoś nie wiedzą, boją się opinii innych — szczególnie swoich rówieśników. Dlatego też publiczne przyznanie się przed całą klasą do niewiedzy, jest bardzo rzadko spotykane, bo dzieci wolą nie wiedzieć, niż się do tej niewiedzy przyznać.

Z biegiem lat zadania stają się coraz trudniejsze. Nie wystarczy już wiedzieć jak dodawać ułamki i jak obliczać procenty. W późniejszych klasach, może zdarzyć się,że rodzice, mimo swoich szczerych chęci, nie są w stanie pomóc swojemu dziecku, w opanowaniu materiału z zajęć. Wtedy korepetycje tym bardziej mogą nas uratować. Doświadczeni nauczyciele z wieloletnim stażem pedagogicznym, często ogłaszają się jako korepetytorzy, po swoich standardowych godzinach pracy. Warto wybrać na korepetytora właśnie taką osobą, która będzie miała, choć minimalne doświadczenie pedagogiczne.

Odpowiednie podejście jest oczywiście ważne dla uczniów w każdym wieku, jednak to te najmłodsze dzieci, są najbardziej wrażliwe i potrzebują odpowiedniej motywacji do nauki. Korepetytor powinien nie tylko wymagać, ale także nagradzać, nawet za drobne sukcesy swoich uczniów. Nie ma nic gorszego niż niedocenienie wysiłków ucznia. Powoduje to zniechęcenie i brak motywacji do dalszej pracy. Odpowiednie nagradzanie, przynosi zamierzone efekty.

Dodatkowo bardzo ważne jest, aby dobrać poziom nauczania, do możliwości dziecka. Zbyt wysoki może powodować także zniechęcenie i wręcz frustrację z powodu niezrozumienia nauczanych treści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here