Szkicowanie dla początkujących

Szkicować może każdy. Wiele osób chciałoby rozwijać się artystycznie ale nie wiem jak zacząć. Warto zdobyć trochę informacji w tej dziedzinie aby nie zniechęcić się po pierwszej próbie. Prawdą jest że wiele osób ma talent ale mimo tego niezbędne są ćwiczenia i podstawowe informacje się do tego zabrać. Być może zastanawiasz się: Jak namalować psa ? A może chciałbyś namalować swój autoportret?

Dla początkujących osób polecam szkicowanie martwej natury, chodzi tu może o owoce, warzywa lub kwiaty. Dosyć dobrym pomysłem będzie rysowanie wazonów, dzbanków lub pięknie zdobionych mis. W takich szkicach łatwo jest zachować proporcje a nawet jeśli nie uda nam się ich idealnie uchwycić nie wpłynie to znacząco na cały obraz. Na takich podstawowych elementach możemy uczyć się jak oddawać cienie aby nasz szkic wyglądał naturalnie i autentycznie.

Gdy nie mamy pomysłu co namalować, możemy pomyśleć o książkach które uczą również podstaw szkicowania. Zawarte są w nich ilustracje jak krok po kroku wykonać dany szkic. Mówią one o tym, że najlepiej jest na początku uchwycić proporcje, na przykład malując drzewo możemy zacząć od jednego prostokąta który będzie przedstawiał pień a następnie narysować koło, które będzie konarami. Gdy mamy dwie figury, możemy dodawać szczegóły w postaci konarów, drobniejszych gałęzi lub liści. Gdy tak podejdziemy do szkicowania sprawi nam ono dużo więcej przyjemności i nie zniechęcimy się tak łatwo. Musimy też zdawać sobie sprawę, że chociaż każdy z nas może mieć inny talent, to najważniejsze są ćwiczenia i rozwijanie naszego daru. Nikt nie potrafi wykonywać pięknych szkiców bez żadnych przygotowań i ćwiczeń mimo iź jest utalentowany artystycznie.

Aby rysowanie sprawiało nam radość musimy mieć też odpowiedni sprzęt. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ołówki. Najlepszy byłby cały ich komplet o odpowiedniej twardości. Zazwyczaj większość pracy będziemy wykonywać ołówkiem raczej miękkim. Ale twardy ołówek przyda nam się przy rysowanie szczegółów które chcemy odpowiednio zaakcentować. Oczywiście niezbędna jest odpowiednia gumka oraz papier na którym będziemy szkicować. Warto zadbać również o spokojnie miejsce. Dla wielu osób jest to zacisze domu, biuro. Jednak druga grupa osób chętnie będzie oddawać się twórczym zajęciom na łonie natury, oczywiście gdy dopisuje pogoda. Miejsce każdy musi wybrać odpowiednio przystosowane, gdzie czuje się zrelaksowany pod własnym kątek.

Gdy mamy już za sobą podstawy, możemy odważyć się aby szkicować ludzi. Jest to duże wyzwanie, aby postać która chcemy naszkicować, oddać w sposób naturalny. Naszym celem będzie takie szkicowanie aby osoby wyglądały jak żywe, wymaga to mnóstwo ćwiczeń. Gdy nie wiemy jak zacząć rysowanie ludzi, zastanówmy się nad poszczególnymi częściami ciała, spróbujmy naszkicować oko wraz z tęczówką. Następnie narysujmy kilka razy usta, uszy bądź nos. Gdy będziemy wiedzieli jak podejść do każdej części ciała, nasz portret będzie wyglądał naturalnie.

Szkicować może każdy, jest to wspaniała rozwijająca praca, warto podejść do niej profesjonalnie aby dawała nam jeszcze więcej radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here