Szybki smartfon? To łatwe!

Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona. Dziś nikt już prawie nie używa telefonu do dzwonienia i pisania smsów. Nowoczesne urządzenia pozwalają surfować po internecie, robić świetne zdjęcia i filmy w najwyższej jakości obrazu i dźwięku oraz mają dużo więcej pożytecznych funkcji. Niestety obsługa wielu aplikacji i funkcji mocno obciąża podzespoły smartfona. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia z biegiem czasu tracą swoją moc, tną się i zawieszają, frustrując przy tym właścicieli. Słowem – im więcej wygodnych i przydatnych aplikacji i funkcji posiada smartfon, tym bardziej staje się zawodny.

Istnieją proste sposoby na zoptymalizowanie swojego telefonu. Dobre efekty daje systematyczne aktualizowanie oprogramowania. I obojętnie czy nasz smartfon śmiga na Androidzie, iOS, czy innym oprogramowaniu. Po aktualizacji, ma ono znacząco wpłynąć na osiągi urządzenia i faktycznie w większości przypadków tak się dzieje.

Innym sposobem jest bieżące czyszczenie pamięci swojego telefonu i mowa tutaj zarówno o pamięci RAM, jak i dostępnych w urządzeniu gigabajtach. Zapchana niepotrzebnymi danymi pamięć spowalnia urządzenie i nie pomoże nawet najbardziej zaawansowany technologicznie procesor. Usunąć dane z pamięci można odpowiednimi komendami z menu „Ustawienia”, lub za pomocą wielu dostępnych za darmo aplikacji. Warto mieć w swoim telefonie aplikację do optymalizowania i często jej używać.

Kolejnym trikiem, mającym na celu przyśpieszenie spowolnionego smartfona, jest jego sformatowanie. Wielu użytkowników zastanawia się jak sformatować telefon, którego są właścicielem. Otóż znów z pomocą przychodzą ustawienia telefonu i odpowiednia komenda, która może brzmieć albo „Sformatuj telefon”, ewentualnie „Przywróć ustawienia fabryczne”. Zastosowanie formatowania rzeczywiście przyśpieszy nasz telefon, należy przy tym jednak pamiętać o wcześniejszym wykonaniu kopii zapasowej danych zgromadzonych w rządzeniu, bowiem w przeciwnym wypadku wszystkie dane zostaną bezpowrotnie utracone.

Chwilową poprawę wydajności smartfona przyniesie opcja dostępna w każdym telefonie, a więc „Uruchom ponownie”. Po ponownym uruchomieniu smarfon faktycznie będzie szybciej działał, jednak jest to stan chwilowy.

Najskuteczniejszą metodą zwiększenia osiągów telefonu jest po prostu ograniczenie liczby aplikacji do minimum. Ograniczenie się do najpotrzebniejszych aplikacji pozwoli na zabezpieczenie odpowiedniej do optymalnej pracy ilości pamięci RAM, co z kolei spowoduje lepsze działanie smartfona i zadowolenie właściciela. Tym, którzy nie są w stanie zrezygnować z nawału aplikacji w telefonie poleca się ograniczenie pracy aplikacji w tle. Większość aplikacji nawet po wyjściu z niej, pracuje nadal, a w najlepszym wypadku przechodzi w stan uśpienia, co i tak wykorzystuje niepotrzebnie RAMy.

Spowolnienie telefonu to naturalny proces, któremu nie można zaradzić. Dobrze, że co chwila pojawiają się nowe smartfony z większymi osiągami, zdolne udźwignąć ciężar codziennego użytkowania smartfonowego pokolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here