Zaburzenia hormonalne u dzieci i dorosłych

Hormony wytwarzane są w naszym organizmie przez specjalne gruczoły jak tarczyca, nadnercza czy jądra i jajniki. Mają do spełnienia określone zadania w naszym ciele. Kontrolują na przykład ciśnienie krwi, wzrost, metabolizm i naszą rozrodczość.
Kiedy funkcjonowanie gruczołów dokrewnych nie jest prawidłowe, w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Objawy tych zaburzeń są różne. Ich diagnozowaniem i leczeniem zajmuje się lekarz endokrynolog katowice.

Kiedy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem katowice

Objawy niewłaściwej gospodarki hormonalnej u dorosłego człowieka często charakteryzują się zmiennymi nastrojami. Kiedy nadmierna pobudliwość przechodzi w uczucie ciągłego zmęczenia i senności, może to świadczyć o początkach jakiejś choroby. Pomóc w tym wypadku może lekarz endokrynolog katowice. Wszelkie zmiany skórne, czyli trądzik, łojotok, przesuszenia skóry oraz wypadające włosy i łamiące się paznokcie też świadczą o nieprawidłowej równowadze hormonalnej w naszym organizmie. Z endokrynologiem katowice dobrze jest też skonsultować wszelkie wahania wagi ciała, niezwiązane ze zmianą zasad żywienia. U kobiet występuje ponadto problem nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn. Także zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę.Zaburzenia hormonalne występują nie tylko u dorosłych. Gdy obserwujemy je u dzieci, należy jak najszybciej skonsultować je z endokrynologiem dziecięcym katowice.

Wizyta u endokrynologa dziecięcego

Pierwsza wizyta z dzieckiem u lekarza endokrynologa katowice jest typowym wywiadem lekarskim. W trakcie rozmowy przekazujemy wszelkie informacje związane z występującymi objawami, samopoczuciem dziecka, informujemy o chorobach endokrynologicznych występujących w rodzinie. Endokrynolog dziecięcy katowice zleca wykonanie badań, czasami wykonuje USG. Na kolejnej wizycie endokrynolog dziecięcy katowice interpretuje wyniki badań i określa właściwy kierunek leczenia.Z konsultacji endokrynologicznej powinny skorzystać dzieci, które rosną wolniej niż ich rówieśnicy lub rosną zbyt szybko także, jeśli mają zaburzenia wagi swojego ciała. Ponadto ich dojrzewanie płciowe przebiega zbyt szybko lub zbyt wolno oraz występują intensywne zmiany skórne w postaci wysypek, łojotoku lub wypadających włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here