Badania to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki. Dzięki nim możemy upewnić się, że z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku oraz w razie ewentualnej choroby, zdiagnozować ją na początkowym stadium. Na regularne badania profilaktyczne powinni decydować się zarówno dorośli, jak i dzieci. Kiedy warto pójść z pociechą do okulisty i jak często należy to robić, aby kompleksowo zadbać o jej wzrok?
Pierwsze badanie wzroku dziecka – kiedy?
Każdy rodzic spodziewający się dziecka powinien wiedzieć, że pierwsze badanie okulistyczne przechodzi ono w krótkim czasie po urodzinach. Wtedy okulista dziecięcy NFZ Warszawa ocenia dno oka, symetrie gałek oraz ich strukturę za pomocą prostego badania fizykalnego. Pozwala to wychwycić wrodzone nieprawidłowości na wczesnym etapie oraz podjąć odpowiednie działania. Jeżeli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, kolejne badanie odbywa się dopiero pomiędzy 2-3 rokiem życia. Jednak, gdy w rodzinie dziecka istnieją przypadku chorób takich jak zez, nadwzroczność czy różnowzroczność okulistę należy odwiedzić nieco wcześniej – w 1 roku życia malucha. Aby dokładnie spadać małego pacjenta, specjalista zakrapla mu do oczu kropelki, powodujące rozszerzanie źrenic – dzięki temu, jest w stanie dokonać szczegółowej analizy oraz wykryć nawet małe nieprawidłowości. Badanie takie nie jest bolesne i trwa zaledwie kilka minut.
Kolejne badania okulistyczne u dziecka
Kolejna badania dziecka przeprowadzane w gabinecie okulistycznym powinny odbywać się co dwa lata – na przykład podczas wypełniania bilansu zdrowia dziecka. Mogą być wykonywane przez lekarza rodzinnego lub pediatrę. Chociaż maluchy w wieku 2-4 lat nie potrafią jeszcze czytać ani pisać to istnieją sposoby, aby regularnie sprawdzać, jak rozwija się ich narząd wzroku – w tym celu wykorzystuje się między innymi wizerunki zwierząt. Dziecko poproszone jest o zakrycie jednego oka, a następnie wskazanie co widzi na obrazku. Taki prosty test pozwala stwierdzić lub wykluczyć u niego krótkowzroczność lub nadwzroczność. Regularne badania w pierwszych latach jego życia są w stanie zdiagnozować także inne nieprawidłowości. W tym celu lekarz ocenia dno oka malucha, soczewki, sprawdza czy nie ma zeza oraz analizuje zdolność widzenia barwnego w trójwymiarze.
Na kolejne nieco bardziej szczegółowe badanie warto udać się, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Niewykryta wada w tym czasie może bowiem być przyczyną problemów z nauką oraz zaburzeń koncentracji. Niemniejsze znaczenie na tym etapie ma dobrze zbilansowana dieta, bogata w luteinę oraz witaminy A, C, D oraz E.