Minecraft mapa i nawigacja

Minecraft to gra która podbiła serca wielu graczy. Świat gry jest złożony z sześcianów, gracz może walczyć z przeciwnikami, wydobywać cenne minerały i budować skomplikowane układy z czerwonego kamienia.
Kiedy już zapewnisz sobie żywność i podstawowe przedmioty dobrze jest rozejrzeć się po okolicy. Pamiętaj żeby zapisać sobie współrzędne swojej bazy. Współrzędne możesz odczytać w oknie konsoli.
Na początek zobacz jakie biomy masz w okolicy. W ten sposób będziesz mógł lepiej zaplanować swój dalszy rozwój. Na przykład jeżeli w pobliżu jest pustynia, możesz rozważyć oszklenie znacznej części bazy. Szukaj rzadkich biomów takich jak grzybowy, dżungla, bagna. Jeżeli znasz już najbliższą okolicę to warto rozejrzeć się na dalszym obszarze. W tym celu bardzo przydatna będzie mapa, sztandary i książka z piórem.
Zacznijmy od tego jak zrobić mape w minecraft. Potrzebujesz papieru i atramentu. Papier zdobędziesz niszcząc trzcinę cukrową. Możesz ją znaleźć przy zbiornikach wodnych na piasku. Trzcina cukrowa rośnie do wysokości trzech bloków, warto to uwzględnić jeżeli zamierzasz zbudować plantację trzciny cukrowej pod dachem. Jedynym sposobem na zdobycie atramentu jest zabicie kałamarnicy i zebranie jej worka z atramentem. Na szczęście są one zupełnie nieszkodliwe, więc nie musisz się obawiać walki. Kałamarnice występują powszechnie na otwartym morzu. Przy polowaniu uważaj żeby się nie utopić. Dobrze jest je zabijać w płytkiej wodzie, wtedy atrament spada na dno i jest łatwy do zebrania.
Teraz gdy masz już papier z trzciny cukrowej i atrament z kałamarnicy połóż atrament na środku stołu rzemieślniczego i otocz go papierem. W efekcie otrzymasz pustą mapę. Nie klikaj na nią! Teraz musisz udać się w miejsce gdzie chcesz żeby był środek mapy. Na początek sugeruję zacząć tworzenie mapy w środku swojej bazy. Aktywowana mapa nie może zostać dezaktywowana, więc zastanów się dobrze gdzie ma być jej środek. Aby na mapie pojawiał się nowy teren musi być ona aktywna. Najłatwiej to osiągnąć przez przełożenie mapy do drugiej ręki. Dzięki temu w głównej ręce wciąż możesz mieć broń lub inny potrzebny przedmiot. Warto wspomnieć, że mapa może mieć cztery przybliżenia. Zaraz po utworzeniu jeden piksel na mapie odpowiada jednemu blokowi w terenie. Skala największej mapy oznacza że jeden piksel mapy ma wielkość jednego chunka. Mechanizm gry przyjmuje najczęściej występujący kolor w danym obszarze jako kolor piksela. Teraz wybierz się na daleki marsz rozpoznawczy. Pamiętaj żeby trzymać mapę w którejś ręce.
Książka z piórem służy do zapisywania współrzędnych ciekawych miejsc. Na mapie w dużym oddaleniu ciężko zauważyć szczegóły. Jeżeli na przykład odkryjesz jaskinię i będziesz chciał później ją zbadać, możesz zapisać współrzędne wejścia w książce. Możesz też postawić sztandar przy wejściu i kliknąć na niego mapą. W efekcie pojawi się znacznik na mapie. Postaraj się względnie dokładnie odkryć obszar wokół swojej bazy, ponieważ być może w pobliżu znajduje się lepsze miejsce do dalszego rozwoju. I pamiętaj że mapy nie działają w Netherze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here