Energia odnawialna - nadzieja na niższe rachunki?

Niższe rachunki dla każdego? A może niezależność energetyczna niezależnie od tego, gdzie mieszkasz i kim jesteś? To już nie jest tylko obiekt marzeń, teraz ty również możesz korzystać z dobrodziejstw tego dzięki energii odnawialnej. Ale o czym właściwie jest energia odnawialna? Jak się wygryźć w ten temat? Z czym to się wiąże?

Postaram się krótko mówić ten temat. Więc zacznijmy od poczatku – energię może pozyskiwać od kilku różnych źródeł, jednym z nich jest spalanie paliw kopalnych, w ostatnich latach nie ma ono jednak zbyt dobrej prasy. Wszyscy słyszeliśmy o efektach i problemach związanych z globalnym ociepleniem. Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj energii, prawdopodobnie nawet twoim gniazdku płynie prąd wytworzony w ten sposób. Istotną zaletą są najniższe koszty produkcji, te powodują że rządy wielu państw, oraz korporacje decydują się w ten sposób produkować energię elektryczną. Sprzyja temu też wieloletnia tradycja, na przykład górnictwa w Polsce, w Walii, RPA, czy wielu innych państwach które od lat dzięki energii pozyskiwanych z kopalin bilansują swoje budżety i zaspokajają zapotrzebowanie energetyczne. Jak zapewne słyszeliśmy, ten rodzaj pozyskiwania energii odchodzi już do lamusa. Pewnie ze względu na niszczenie środowiska naturalnego, do którego bardzo to się przyczynia. Istotną rolę pełni też zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i życia, szczególnie gdy dochodzi do wypadków w kopalniach, bądź na całej drodze transportu tego środka do elektrowni.

Inną metodą pozyskiwania energii elektrycznej są siłownie atomowe. Są one o wiele bardziej ekologiczne, niskoemisyjnej, bezpieczne i co najważniejsze w miarę niedrogie w stosowaniu. Niestety i ten rodzaj pozyskiwania energii ma swoje wady, np. znacznie przyczynia się do produkowania toksycznych odpadów, które są trudne w utylizacji.
Od wielu lat popularne stają się również metody polegające na produkcji energii przy użyciu źródeł odnawialnych. Na pewno nie raz widzieliśmy potężne wiatraki stojących przy drogach, bądź farmy słoneczne, które zasilają pobliskie budynki bądź fabryki. I co prawda nie każdy z nas wie jak zrobić wiatrak, szczególnie osoby bez wiedzy technicznej. Moim zdaniem jednak jest to dobra inwestycja dla posiadaczy domów jednorodzinnych. Na pewno są stabilniejsze od chociażby paneli słonecznych, ponieważ zapewniają energię niezależnie od tego czy słońce świeci, czy mamy akurat chmury za oknem, a przy naszym klimacie może to mieć istotne znaczenie dla mam ekonomiczności naszej inwestycji. Jedynym problemem jaki możemy napotkać, może być akumulowanie naszej energii, ponieważ my głównie potrzebujemy jej wieczorem, a wiatraki będą produkowały głównie w ciągu dnia. Tutaj rowiązanie może być od sprzedawanie energii do sieci energetycznej. Wiele firm które zajmują się produkcją energii chętnie odkupią taką „zieloną” energię. Myślę, że to że znacząco może wpłynąć na opłacalność naszej inwestycji, zapewnić nam niezależność energetyczną, oraz być dobrym rozwiązaniem dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here