Im bliżej dzisiaj, tym większa świadomość tego, że u podstaw sporej liczby problemów zdrowotnych mogą stać geny i tzw. uwarunkowania genetyczne. Na szczęście postęp medycyny pozwala na coraz łatwiejszy dostęp do odpowiednich badań, także w celach profilaktycznych.
Czy za badania genetyczne Kraków trzeba płacić?
Istnieje coraz więcej ośrodków, w których można przebadać się genetycznie na własny koszt. Korzystają z tego osoby, kiedy liczy się czas lub nie są w grupie, która ma większe szanse na wykonanie takich badań na NFZ. A chodzi np. o osoby z wyraźnymi zaburzeniami rozwojowymi, niepełnosprawnością, opóźnieniami w rozwoju, w rodzinach których pojawiały się częste choroby nowotworowe, gdy kobieta ma problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży itp.
Jak wyglądają badania genetyczne?
Celem badania, wykorzystuje się:
– krew żylną
– materiał z jamy ustnej pobrany droga wymazu albo ślinę umieszczoną w sterylnym pojemniczku – przez ok. 2 godziny przed badaniem należy nie jeść, nie palić, nie myć zębów oraz nie żuć gumy
– tzw. mikroślady znajdujące się na przedmiotach należących do badanej osoby – najczęściej jest to szczoteczka do zębów, smoczek dziecięcy, naczynia lub sztućce użyte przez badaną osobę itp.
Jedynie badania genetyczne Katowice w postaci poboru krwi mogą spowodować chwilowy dyskomfort badanego zwłaszcza, gdy ten boi się ukłucia i widoku krwi. Jednak jest to tylko moment. Pocieszyć może tu fakt, że badań nie trzeba będzie wykonywać ponownie, bo nasze DNA nie zmienia się w ciągu życia.
Jeśli płatne, to często na raty
Niektóre badania genetyczne Katowice nie są tanie, zwłaszcza dla osób o ograniczonych środkach finansowych. Jeśli więc ktoś nie może doczekać się takich badań w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, może poszukać ośrodka, który umożliwia płatność w ratach. Dzięki temu pacjent zyskuje szybki dostęp do badania i wyników, nie musząc martwić się o pieniądze.
Badania – diagnoza lub profilaktyka
Badania genetyczne Kraków są wykonywane najczęściej celem postawienia konkretnej diagnozy. Są jednak sytuacje, gdy można je wykonać w celach profilaktycznych. Chodzi np. o zwiększone ryzyko niektórych nowotworów, jeśli w czyjejś rodzinie pojawiały się one kilkakrotnie. Mając wynik, można określić ryzyko zachorowania w przypadku konkretnej osoby.