Problemy ze wzrokiem podczas ciąży

Ciąża to piękny okres, podczas którego przyszła mama z niecierpliwością oczekuje na narodziny dziecka. Jednak wiąże się on także z wieloma wyzwaniami – kobietom ciężarnym bliskie są takie zjawiska jak poranne mdłości, obrzęki stóp, wahania nastroju czy dziwne napady głodu. Co ciekawe, zmiany poziomów hormonów w tym okresie mogą bezpośrednio wpływać na zaburzenia widzenia. Co warto wiedzieć na temat zdrowia oczu w okresie ciąży?

Nieznaczne zaburzenia widzenia w okresie ciąży często są w pełni normalnym zjawiskiem, które mija po porodzie. Najczęściej zmiany te są tymczasowe, więc nie potrzebujesz soczewek czy okularów. W tym okresie nie można też wykonać operacji korekcyjnej oka. Nie oznacza to, że powinnaś lekceważyć niepokojące symptomy – zawsze warto odwiedzić okulistę, jeżeli dokuczają Ci jakieś problemy z oczami. Jakich zmian możesz się spodziewać w tym szczególnym okresie?

  • Często przyszłe mamy narzekają na suche oczu. Zmiany hormonalne mogą wpływać na ilość wydzielanych w oku łez. Naturalne są więc objawy takie jak pieczenie i swędzenie oczu, nadmierne łzawienie czy niewyraźne widzenie. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie płynu nie działają tak, jak powinny. Problem ten można łatwo wyleczyć za pomocą nawilżających kropli do oczu – zazwyczaj są one bezpieczne w okresie ciąży, jednak zawsze warto ich skład skonsultować w lekarzem.
  • Inną zmianą, której mogą spodziewać się przyszłe mamy są błędy refrakcji. Ciąża niekiedy może zmienić sposób, w jaki zostaje załamywane światło, w efekcie możesz mieć problemy z widzeniem obiektów w dali. Najczęściej przyczyną tego jest retencja wody, która zagęszcza rogówkę i powoduje zmiany na powierzchni oka. Najczęściej stan ten mija po porodzie, jednak mimo to warto odwiedzić okulistę, aby upewnić się, czy nie jest on przyczyną bardziej złożonych problemów ze wzrokiem.
  • Niektórym kobietom w ciąży towarzyszą migrenowe bóle głowy – zazwyczaj na wczesnym etapie ciąży. Często jest to spowodowane zmianami hormonalnymi lub zbytnią wrażliwością na światło. Niekiedy pojawia się nawet wylew w oku, któremu towarzyszy zaczerwienie, jednak ustępuje samoistnie po kilku dniach. Często w tym okresie na migrenę pomaga noszenie ciemnych okularów. Pamiętaj również, aby nie przyjmować leków na ból głowy bez konsultacji z lekarzem. Czasami takie dolegliwości są objawem stanu przedrzucawkowego, który jest bardzo niebezpieczny dla przyszłej mamy, dlatego zawsze warto konsultować wszelkie niepokojące symptomy z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here