Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Młode mamy zazwyczaj chcą karmić noworodka własnym mlekiem, obawiają się jednak jednej rzeczy – jak odstawić dziecko od karmienia piersią, kiedy jest już na to za duże? Wiele kobiet ma z tym duży problem. Dla dziecka, karmienie jest niezwykle ważne, gdyż nie tylko umożliwia mu najlepszy rozwój, ale także zapewnia bliskość i poczucie bezpieczeństwa, bardzo istotne na każdym etapie życia maluszka. To, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, stanowi duży kłopot dla większości mam. Na ogół dziecko jest bardzo przywiązane do piersi matki i bardzo ciężko jest mu się z nią rozstać!
Kiedy w domu pojawia się noworodek, dotychczasowe życie rodziców ulega znaczącym zmianom. Nic nie jest już takie, jak dawniej! Mama ma mnóstwo obowiązków związanych z opieką. Karmienie piersią ułatwia jej sprawę, gdyż nie musi przygotowywać posiłku dla malucha. Kiedy niemowlę ukończy rok, kobieta będzie musiała zastanowić się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią. Co prawda, wiele mam decyduje się karmić znacznie dłużej. Jednak karmienie tak dużego malucha może stawać się powoli problematyczne. Roczne niemowlę jest ciężkie i ma duże zapotrzebowanie kaloryczne, którego mleko mamy nie jest już w stanie zaspokoić. Musi nauczyć się więc pić również mleko modyfikowane, może także spróbować mleka krowiego.
Kiedy kobieta chce wrócić do pracy, musi jak najszybciej dowiedzieć się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią. W wielu przypadkach, to bardzo długotrwały proces, dlatego warto rozpocząć go już dużo wcześniej, zanim mamie skończy się urlop macierzyński lub wychowawczy i powrót do pracy okaże się koniecznością.
W celu odkrycia, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, kobieta rozmawia ze swoimi koleżankami, które już to przechodziły. Inne mamy mogą mieć bardzo różne historie. Niektóre dzieci bez problemu przechodzą na mleko z butelki, ale innym niestety jest znacznie trudniej. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, kiedy ono wcale nie ma zamiaru pić z butelki i jest strasznie przywiązane do mleka mamy? To może być bardzo długotrwały i kłopotliwy proces! Dlatego im szybciej kobieta zacznie przyzwyczajać maluszka do butelki, tym lepiej. Oczywiście, nie warto zbyt szybko rezygnować z karmienia własną piersią, gdyż to dla dziecka bardzo ważne i pomaga mu w prawidłowym rozwoju. Warto za to stosować naprzemienne karmienie – raz własnym mlekiem, a raz butelką. Dzięki temu, dziecku łatwiej będzie w późniejszym czasie zrezygnować z piersi!
Gdzie kobieta może się dowiedzieć, jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Jeśli żadna z koleżanek nie jest jej w stanie pomóc, może jeszcze szukać porady w książkach, internecie, lub nawet… u własnej mamy! Może się okazać, że to właśnie mama jest najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak odstawić dziecko od karmienia piersią. W końcu wychowała ona już co najmniej jedno dziecko i ma w tym doświadczenie! Dlatego czasami warto szukać porady na ten temat i własnej mamy. Jeśli ona nie pomoże, wiele informacji można też znaleźć na stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here