Nowe terytorium do odkrycia - kuchnia

Każdy wcześniej czy później staje w obliczu nieznanego terytorium, jakim jest kuchnia. Dla jednych będzie to czas wchodzenia w dorosłość i rozpoczęcie studenckiego życia w akademiku, dla innych wspólne gotowanie z babcią w wieku pięciu lat, dla innych wspólne zamieszkanie po ślubie. Nieważne jednak kiedy, ile będziemy mieć wtedy lat i z jakich powodów. Ważne, że trzeba będzie zacząć gotować, czy to dla siebie, czy też dla innych. Jak każde początki, tak również pierwsze kroki w kuchni z pewnością nie będą łatwe. Naturalnie możemy zdecydować się na odżywianie się kanapkami, których przygotowanie jest proste i nieskomplikowane. Ale czy na dłuższą metę wystarczy nam tak jednostajny jadłospis?
Istnieje wiele przepisów na proste i szybkie dania, których opanowanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Wprawdzie jeśli na nasz pierwszy, samodzielnie ugotowany obiad wybierzemy np. kotlet de volay i suflet na deser, to okazać się może, że jesteśmy zmuszeni do ratowania się pizzą zamówioną w pobliskiej pizzerii, jednak jeśli postanowimy na coś prostszego z pewnością się nam uda. Może nie od razu będziemy wiedzieć, jak zrobić wątróbkę, która będzie krucha i rozpływająca się w ustach, jednak po kilku próbach z pewnością osiągniemy zadowalający nas rezultat.
Kuchnia to jedno z tych miejsc, które pozwalają na pełną dowolność. Nie bez kozery mówi się, ze dobry kucharz jest jak malarz. Z pozornie niepasujących do siebie składników tworzy dania, które zachwycają niczym dzieła Picassa, Vermeera czy Malczewskiego. Naturalnie do osiągnięcia takiej wirtuozerii potrzeba czasu, ale jak wiadomo „Nie od razu Kraków zbudowano”. W każdym kiosku ruchu można znaleźć czasopisma z rozmaitymi przepisami, a jeśli ktoś nie lubi wydawać pieniędzy, to z pewnością znajdzie coś dla siebie w głębinach internetu. Mnóstwo blogów i stron kulinarnych pozwala na wyszukiwanie przepisów według czasu przygotowania, czy posiadanych składników. Są nawet miejsca w sieci, które specjalizują się w przepisach składających się z zaledwie kilku składników, lub takich, których wykonanie nie zajmie nam więcej niż kwadrans.
Warto odwiedzić te miejsca, takie jak np. blog niedzielnego kucharza, które pomogą nam w krótkim czasie opanować sztukę gotowania posiłków, które będą nie tylko zjadliwe, ale nawet smaczne. Naturalnie od czasu do czasu można, a nawet należy pozwolić sobie na wyjście na miasto i zjedzenie kolacji w restauracji, albo szybkiego obiadu w McDonaldzie. W końcu życie to coś więcej, niż tylko praca, nauka, sen i gotowanie. Nie należy jednak pozwolić, aby jedzenie na mieście stało się dla nas codziennością, chyba, że stać nas na wydawanie sporych sum na posiłki w restauracjach. Z pewnością są ludzie, którzy mogą sobie na to pozwolić, jednak nawet jeśli nasz portfel pozwala nam na taką rozrzutność, czy samodzielnie przygotowany posiłek nie sprawi nam większej radości?
Kuchnia to dla wielu nowe, czekające na odkrycie terytorium. Jednak jak każde terytorium, prędzej czy później również to musi zostać odkryte. Nie zwlekajmy z tym zbyt długo. Przygoda jaką jest gotowanie z pewnością wciągnie niejednego i niejedną z nas.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpony
Następny artykułRobimy lody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here