Alkoholizm to przymus spożywania alkoholu. Niestety jest to choroba, która ma wiele twarzy. Występują jednak pewne charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu.
Jakie objawy wskazują na uzależnienie od alkoholu?
Pierwsze objawy alkoholizmu są prawie niezauważalne. Niepokojącym sygnałem jest to, że picie alkoholu jest szczególnie przyjemne i relaksujące. Alkohol jest traktowany jako środek na poprawę humoru. Szuka się okazji do wypicia alkoholu, sięga po niego w chwilach zdenerwowania lub smutku. I to już są początkowe objawy uzależnienia od alkoholu. Rozwija się tolerancja na alkohol i żeby osiągnąć ten przyjemny stan odprężenia, potrzebne są coraz większe dawki alkoholu.
W kolejnych fazach alkoholizm zaczyna być widoczny, ponieważ zmienia się zachowanie osoby uzależnionej. Pojawiają się wahania nastroju, stany lękowe, obojętność uczuciowa, wybuchowość, picie w samotność żeby sobie poprawić nastrój. Zmienia się taż zachowanie w towarzystwie. Osoba wykazująca objawy uzależnienia od alkoholu inicjuje szybkość wypijanych kolejek, pod wpływem alkoholu z osoby cichej staje się nagle duszą towarzystwa i wyzbywa się hamulców moralnych. na wszelkie uwagi otoczenia i rodziny reaguje zaprzeczeniem i gniewem.
To moment, kiedy alkoholizm wchodzi w fazę krytyczną. Całe życie osoby uzależnionej zaczyna się kręcić wokół alkoholu. Alkoholik zaniedbuje rodzinę, pracę, traci zainteresowania, spada jego popęd seksualny. Głównym jego celem staje się to gdzie, kiedy i ile się napije. Pojawiają się też fizyczne objawy głodu alkoholowego. Zdarzają się jeszcze krótkie okresy abstynencji.
O ile pierwsze objawy alkoholizmu są łatwe do ukrycia przed rodziną, znajomymi czy w pracy, o tyle w tej fazie jest to już niemożliwe. Choć osoba uzależniona wciąż wmawia sobie, że ma kontrolę nad piciem.
Ostatni etap to ten w którym alkoholizm przechodzi w fazę przewlekłą. Osoba uzależniona pije niemal bez przerwy, często już od samego rana. Bardzo obniża się tolerancja organizmu na alkohol. Wystarczy kilka kieliszków aby całkowicie się upić. Obniżają się funkcje intelektualne, funkcje psychoruchowe są bardzo spowolnione, następuje zanik uczuć wyższych. Występują też poważne zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby, niejednokrotnie zakończone jej marskością. Może pojawić się również psychoza alkoholowa.
Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, nierzadko kończąca się śmiercią osoby uzależnionej. Dlatego kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy alkoholizmu, należy szukać pomocy w poradniach zajmujących się kompleksowym leczeniem uzależnień. Przy odpowiedniej terapii i leczeniu, alkoholizm jest uleczalny.