Płytki rybie łuski

Płytka rybia łuska to oryginalna i niebanalna płytka ceramiczna, która swoim wyglądem przypomina łuskę ryby. Ten rodzaj płytek jest idealny do tworzenia wyjątkowych i ciekawych wzorów na ścianach i podłogach. Płytki rybie łuski były popularne przed kilkoma dekadami, po czym ustąpiły miejsca ich kwadratowym (i bardziej uniwersalnym) odpowiednikom. Obecnie wracają do łask, co z pewnością wiąże się z rosnącą popularnością nowych form aranżacji i wykańczania pomieszczeń.

Gdzie będą pasować płytki rybie łuski?

Płytki rybia łuska są idealne do stosowania w pomieszczeniach, w których chcesz uzyskać awangardowy efekt aranżacyjny. Często stosuje się je w łazienkach, którym mogą dodać nie tylko elegancji, ale podkreślić ich funkcjonalność. Będą świetnie komponować się z wannami, kabinami prysznicowymi oraz innymi elementami wyposażenia sanitarnego. 

Kuchnia to kolejne miejsce, w którym warto zastosować płytki rybie łuski. Mogą znaleźć się zarówno na ścianie, jak i na podłodze, tworząc ich atrakcyjną, estetyczną powierzchnię. Szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchniach, w których liczy się typowo domowa, ciepła atmosfera i przyjemny klimat. 

Ponadto rybia łuska jest często stosowana jako powierzchnia osłonowa podłóg i ścian na balkonach i tarasach, także tych niezbyt osłoniętych – na przykład zupełnie pozbawionych zadaszenia. Rybia łuska pozwala na stworzenie szczelnej osłony, która będzie przeciwdziałać dostawaniu się wody do poziomu tynku lub podłogi. Ponadto rybia łuska doskonale pasuje jako uzupełnienie aranżacji w stylu śródziemnomorskim, popularnych i często stosowanych w przypadku tarasów i balkonów. 

Do jakich stylów pasują płytki rybie łuski? 

Zastosowanie płytek rybich łusek jest bardzo szerokie. Zaleca się ich stosowanie nie tylko w konkretnych typach pomieszczeń, ale przy okazji różnego typu stylów aranżacyjnych. Oprócz wspomnianego stylu śródziemnomorskiego coraz częściej płytki rybie łuski stają się uzupełnieniem pomieszczeń skandynawskich, boho oraz rustykalnych. 

Ponadto ich kształt stanowi świetne uzupełnienie stylów nawiązujących do natury. Jeśli więc w danym pomieszczeniu jest dużo zieleni, kwiatów lub znajdują się w nim akwaria, wówczas rybie łuski mogą być świetnym pomysłem na zwieńczenie podłogi, jak i ściany 

Podsumowując, płytka rybia łuska to oryginalny i efektowny element wykończenia wnętrza, który będzie pasować do wielu stylów i pomieszczeń. Jest to doskonały wybór dla osób, które chcą nadać swoim wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i luksusu. 

Specyfika montażu płytek rybich łusek 

Montaż rybich łusek może być nieco trudniejszy niż standardowych kafelków. Oczywiście wynika to z ich specyficznego kształtu. Jeśli jednak masz pewne doświadczenie w montowaniu płytek oraz dysponujesz wszystkimi potrzebnymi narzędziami – lub po prostu jesteś osobą zdeterminowaną i dokładną – wówczas z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem.

Najważniejsze jest, aby dokładnie zmierzyć płytki i bardzo precyzyjnie je układać. Uzyskany za ich pomocą wzór powinien być równy oraz powtarzalny. Wymagają niekiedy cięcia na miejscu, więc warto przygotować potrzebne do tego urządzenia. Ponadto nie obejdzie się bez kleju i fugi, których możesz potrzebować nieco więcej niż w przypadku montażu zwykłych płytek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here