Słów kilka o technologii produkcji pojemników plastikowych

0
955

Nowoczesne technologie coraz częściej wkraczają w świat producentów plastikowych pojemników. Dzięki nim proces wytwarzania pojemnika jest znacznie szybszy i mniej skomplikowany. Doświadczony producent opakowań plastikowych, może dzięki temu nie tylko zwiększyć dzienną produkcję, ale też dostosować swoje wyroby do aktualnych potrzeb klienta.

Technologia wtrysku

Podstawową technologią przy produkcji opakowań plastikowych jest oczywiście metoda wtryskowa. Polega ona – w dużym uproszczeniu – na wprowadzeniu w specjalne formy upłynnionego tworzywa sztucznego. Tworzywo to ulega zastygnięciu, dzięki czemu uzyskuje się dobrze wszystkim znane pojemniki. Oczywiście producent pojemników plastikowych może zmodyfikować proces produkcji, dodając w jego trakcie szereg substancji. Dzięki nim uzyskany produkt końcowy, będzie wykazywał określone właściwości fizykochemiczne. Naturalnie w trakcie procesu przygotowania tworzywa, producent opakowań plastikowych może też dodawać do nich określone barwniki.

Grubość ma znaczenie

W przypadku tak uniwersalnych rozwiązań jak pojemniki plastikowe producent uwzględnia nie tylko właściwości konkretnego wyrobu, ale też jego wymiary. Na pierwszy rzut oka jest to oczywiście truizm, gdyż wymiary te – choć standaryzowane – muszą być dopasowane do potrzeb klienta. Niemniej w trakcie produkcji producent pojemników plastikowych powinien też zwrócić uwagę m.in. na grubość zastosowanego tworzywa. Ma to znaczenie np. w kontekście pojemników z wewnętrzną instalacją odprowadzającą ładunki elektryczne. Poza tym grubość tworzywa w istotny sposób wpływa też na wytrzymałość pojemnika.

Z masy, czy powierzchniowo?

Produkując pojemniki plastikowe producent musi zwrócić uwagę również na ich malowanie. Istnieją dwie technologie barwienia tychże opakowań. Pierwszą z nich jest – wspomniane już wcześniej – barwienie mieszaniny. Dzięki temu pojemnik zawsze zachowuje określoną kolorystykę. Drugą metodą jest malowanie powierzchniowe, które jest mniej trwałe ze względu na relatywnie cienką warstwę farby.

Podsumowując, choć pojemniki z plastiku są relatywnie prostymi i dobrze znanymi wyrobami, to ich technologia produkcji (a nawet barwienia) jest dość skomplikowana, a nawet w niektórych przypadkach utrudniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here