Własna firma czy etat

Bycie własnym szefem to marzenie wielu ludzi. Z drugiej strony, etat kojarz się ze stabilnością i bezpieczeństwem, podczas gdy wiele firm, zwłaszcza małych, wymaga niekiedy ogrom wysiłku, aby utrzymać się na powierzchni. Pojawia się w związku z tym pytanie: co się bardziej opłaca, własna firma czy etat?

Etat oznacza mniejszą odpowiedzialność, ale brak udziału w zyskach

Kiedy kończysz pracę dzień pracy i wychodzisz z biura będąc zatrudnionym na etacie, nie musisz myśleć już o pracy do dnia następnego, a przynajmniej tak powinno być w teorii. Pracownik jest odpowiedzialny za wykonanie określonych zadań związanych z jego stanowiskiem i nie leży w jego gestii dbanie o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich trybików w maszynie firmy.

Jeśli firma popadnie w problemy finansowe, zawsze jest możliwość zwolnienia się i poszukania zatrudnienia w przedsiębiorstwie o bardziej stabilnej sytuacji finansowej, podczas gdy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest odpowiedzialna za długi firmy także majątkiem osobistym, więc sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na blogach zajmujących się biznesem i finansami, na przykład http://www.bankomaty.biz.pl/.

Niestety, jest też spory minus takiego układu. Nawet jeśli firma się rozwija i notuje coraz wyższe zyski, to pracując na etacie, większa ilość obowiązków nie musi wcale często oznaczać podwyżki i wyższej wypłaty. Obowiązuje ta sama stawka miesięczna lub godzinowa, podczas gdy zyski właściciela firmy będą rosły.

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe

Założenie firmy to stosunkowo szybki i prosty proces – wystarczy jeden formularz, a także dopełnienie formalności w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym. Później jednak prowadzenie księgowości i panowanie nad domykaniem wszelkiego rodzaju formalności może stać się wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli firma się rozrośnie i zatrudnieni zostaną pracownicy.

Często konieczna będzie pomoc z zewnętrz, na przykład korzystanie z usług profesjonalnej księgowej. Nie wystarczy też 8 godzin pracy, jak w przypadku etatu – można powiedzieć, że właściciele firm pracują 24/7. Nie mają oni jednak wymagań odnośnie do tego, w jakich konkretnie godzinach i w jakich miejscach wolno im pracować, podczas gdy pracownik ma wyznaczone godziny i miejsce pracy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.bankomaty.biz.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here