katecheta

Pracując jako taka osoba mamy dwie drogi do wyboru. Jest to ewangelizacja oraz nauczanie. Aby jednak zacząć pracę, musisz być osobą, która nie tylko wierzy w to co głosi, ale również potraficie zaświadczyć o tym swoim życiem, stanowi integralną osobowość. Dodatkowo musisz być osobą posiadającą zapał i ideowość. Jest to praca w szkole, a dokładniej po świecie. Tym samym musisz posiadać podobne zdolności do tych, którymi może pochwalić się dobrze nauczyciel. Należeć do tego będzie dar przemawiania, przekazywanie wiedzy oraz umiejętne tłumaczenie innym pokoleniem. Jakie obowiązki zawodowe płyną z zawodu katechety? Czy katecheta to osoba ucząca tylko jednej wiary?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-katechety-dowiedz-sie-jak-pracuje-katecheta/

Obowiązki zawodowe wynikające ze stanowiska katechety

Twoje stanowisko w szkole jest bardzo podobne do tego, które wykonują zwykli nauczyciele. Podlegasz bowiem temu samemu reżimowi planu lekcji oraz regularności danej placówki. Katecheza jest nieco odmiennym przedmiotem, jest prawda jednak, że jesteś nauczycielem eksterytorialny. Należysz do załogi zespołu szkoły. Twoim głównym zadaniem jest realizowanie programu nauczania. Lekcje trwają tak jak zawsze 45 minut, a ty w ciągu nie musisz przekazać swoją wiedzę, sprawdzić ją czy prowadzić zajęcia, a także wykonywać sprawdziany i tak dalej. Nauka religii jest nie tylko przekazywaniem wartości religijnych, ale również jest to sporo rozmów i wyjaśniania wszelkich wątpliwości uczniów. Musisz być nie tylko dobrym mówcą, ale również z psychologiem. Bardzo często będziecie zdarzało się, że katecheta wraz z uczniami uczestniczy w świętach kościelnych, przygotowaniach dekoracji lub wyjazdów na organizowane wspólnie pielgrzymki. Katecheta jest to duchowny, który może współdzielić czas lekcyjny na przygotowanie do sakramentu Komunii Świętej czy Bierzmowania.

Czy katecheza katolicka to jedyna opcja?

Naszym kraju, dominującym wyznaniem jest rzymski katolicyzm, katecheza w szkole znaczącej większości polega właśnie na naukach wedle tego kościoła. Państwo jednak dopuszcza również sytuację, w których na wniosek rodziny czy grupy osób chętnych odcinek szkoła organizuje katecheza prowadzono w duchu innego odłamu chrześcijaństwa lub innej religii. Rodzice mogą również wybrać z etyki dla swoich dzieci. Musisz jednak wiedzieć, że idzie w szkole nie jest przedmiotem obowiązkowym zaliczonym do etapu nauczania. Zawsze jednak rodzice mogą wybrać zajęcia właśnie jest etyki, ponieważ szkoła również ma obowiązek to uwzględnić.

Zobacz też: http://alebutik.pl/w-jaki-sposob-zostac-katecheta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here