By żyło się lepiej

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się uprawianie sportu, zdrowa dieta i generalnie dbanie o zdrowie. Chcemy żyć dłużej, być sprawniejsi i czuć się lepiej. Możemy zatem natrafić w miejscach publicznych na wiele akcji profilaktycznych, często darmowych, między innymi pomiary cukru, ciśnienia, czy konsultacje dietetyczne, a w Internecie znaleźć liczne porady „dla zdrowia” czy nawet skonsultować się ze specjalistą.
Jednym w najczęściej poruszanych problemów, są choroby serca. Oczywisty jest związek chorób kardiologicznych z cholesterolem, ale często zapomina się, że istotną rolę odgrywają także trójglicerydy. Zatem kiedy w wykonanych badaniach okaże się, że ich poziom jest w naszym przypadku zbyt wysoki, trzeba zadać sobie pytanie: jak obniżyć trójglicerydy? I co się stanie, jeśli zignorujemy ich ilość? Tu odpowiedź jest prosta: wśród powikłań do jakich może doprowadzić ich zbyt wysokie stężenie są takie choroby, jak: cukrzyca, zawał serca, udar mózgu, zespół metaboliczny, czy miażdżyca. Zbyt wysokie trójglicerydy mogą mieć zatem poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto zatem przyjrzeć się możliwościom ich obniżenia.
Tu mamy do dyspozycji postępowanie medyczne (a więc przy pomocy leków), a także – co ważniejsze – zmianę stylu życia i konsekwentne dążenie do dobrych nawyków żywieniowych.
Postępowanie medyczne może zalecić lekarz, jeżeli ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest wysokie – np. występuje dodatkowo zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”. W tym przypadku stosuje się leki zwane statynami. Lekarz może też zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć choroby, które mogą powodować wzrost poziomu trójglicerydów – na przykład choroby tarczycy, czy nerek. Wtedy ważne staje się leczenie tych chorób.
Bez względu na wszystko, ważne jest jednak także to, by samemu wziąć zdrowie w swoje ręce. Zacząć najlepiej od dwóch podstawowych aspektów: dieta plus aktywność fizyczna. W pierwszym przypadku chodzi o to, by zacząć kontrolować co i w jakich ilościach spożywamy. Trzeba więc odstawić tłuszcze zwierzęce, czy tłuste mięsa, zwiększyć za to spożycie błonnika, węglowodanów, olei roślinnych, czy ryb. Warto też wyrobić nawyk niepodjadania między posiłkami. Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, to nie trzeba oczywiście biegać maratonów, czy odwiedzać siłownię 6 razy w tygodniu. Wystarczy dobrać odpowiednią do naszego stanu zdrowia aktywność i pilnować, by miała miejsce regularnie. Może to być zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń, basen, czy fitness. Ważne, by ćwiczyć minimum 30 minut, najlepiej 4-5 razy w tygodniu. Wpłynie to korzystnie nie tylko na nasze wyniki badań, ale także na kondycję fizyczną i samopoczucie.
Wydaje się więc, że jest kilka dobrych sposobów, no to jak obniżyć trójglicerydy. Żeby jednak rozpocząć ich obniżanie, najpierw musimy wiedzieć, że mamy ich zbyt wysoki poziom, co oznacza, że należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne – poziom cukru, pomiary ciśnienia, stężenia cholesterolu, trójglicerydów, czy enzymów wątrobowych. Kiedy już wykryjemy nieprawidłowości, możemy szybko zacząć im przeciwdziałać, co doprowadzi do ograniczenia negatywnych skutków dla naszego organizmu i pozwoli nam utrzymać zdrowie pod kontrolą. Zdrowie mamy jedno – warto więc poświęcić mu uwagę i troszczyć się o nie. By żyło się lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here