Jaką dietę wybrać?

Wiele z nas każdego rozmyśla o tym, jak wyglądać lepiej. Jest to naturalne, każda kobieta chciałaby mieć smukłą i zgrabną sylwetkę. Chyba nie ma też mężczyzny który nie chciałby pochwalić się pięknie umięśnioną klata.

Wiele osób przetestowało już wiele różnych diet, jedne dawały większe efekty, drugie mniejsze.

Możemy się zastawiać od czego więc zależy powodzenie diety? Czy każda dieta jest odpowiednia dla każdego? Najpierw musimy się zastanowić dlaczego diety są skuteczne. Aby schudnąć czyli zgubić tkankę tłuszczową, potrzebny jest nam ujemny bilans kaloryczny. Co to znaczy? Musimy jeść mniej niż potrzebujemy. Gdy tak się dzieję nasz organizm zaczyna szukać energii gdzie indziej, najczęściej w tkance tłuszczowej i to z niej czerpie siłę. Jest to efekt którego oczekujemy.

Z drugiej strony gdy nasz bilans kaloryczny będzie zbyt mały, mamy tu na myśli diety po 500 bądź 1000 kalorii, organizm będzie czerpał energie nie tylko z tkanki tłuszczowej ale też z tkanki mięśniowej. Nie będziemy zadowoleni z tego gdyż doprowadzi to do tego że gdy wrócimy już do normalnego jedzenia, mając mniej mięśni, nasz organizm będzie spalał też mniej kalorii, więc możemy się spodziewać szybkiego efektu jojo. Możemy zrozumieć to na przykładzie, kobiety o wzroście 170 i wadze 55 kilo.

Gdy posiada ona dużo tkanki mięśniowej, może jeść dużo więcej kalorii prowadząc taki sam tryb życia i nie przybierać na wadze, niż osoba o takim samym wzroście i wadze ale bez odpowiedniej ilości tkanki mięśniowej, która będzie po takiej samej ilości spożywanych kalorii tyła. Widzimy więc że zapotrzebowanie kaloryczne każdego człowieka różni się. Od czego więc zależy? Jak juz wspomnieliśmy od tkanko mięśniowej. Od trybu życia jaki prowadzi dana osoba. Czy wykonuję prace która wymaga siedzenia przed komputerem czy jest to praca taka jak sprzątanie lub jeszcze cięższa praca na budowie? Czym osoba ta zajmuje się po pracy? Czy relaksuje się oglądając telewizor lub pracą w ogródku i porządkami domowymi?

Dużo rolę odgrywają też ćwiczenia fizyczne. Czy dana osoba chociaż raz w tygodniu uprawia sport? Może jest to jazda rowerem, bieganie lub siłowania? Jeszcze lepiej gdy osoba pragnąca zgubić nadmierną tkankę tłuszczową bierze udział w aktywnym sporcie kilka razy w tygodniu. Gdy wiec obliczymy już swoje zapotrzebowanie i jesteśmy tego świadomi możemy zastanawiać się jak podkręcić metabolizm ?

Z tego artykułu już wiemy że warto popracować nad budową mięśni. Nie ważne czy jesteś kobietą czy mężczyzną, tkanka mięśniową zawrze będzie naszym sprzymierzeńcem.
Metabolizm podkręcają również takie specyfiki jak kawa czy przyprawy korzenne na przykład imbir lub cynamon.

Jak więc podejść do diety tym razem? Obliczmy swoje zapotrzebowanie kaloryczne używając jednego z kalkulatorów dostępnego w internecie. Następnie liczmy swoje kalorie. Jest to niezbędne w przypadku redukcji. Jeśli mamy być na ujemnym bilansie kalorycznym, musimy wiedzieć ile kalorii spożywamy. Kolejno dołóżmy wysiłek fizyczny, siłowanie, aeroby lub trening interwałowy i czekajmy na efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here